Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Český název: Neonka červená
Latinský název: Paracheirodon axelrodi


Čeleď:Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Venezuela, Kolumbie, Brazílie, Rio Negro
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 23 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 5 - 7 pH
Doporučená tvrdost vody: 3 - 8° dGH
Agresivita: klidná, mírumilovná, hejnová rybička
Charakteristika: Čilá rybička, která se ráda sdružuje v hejnu ve volných prostorách mezi rostlinami. Pokud je akvárium přesvětlené, nebo málo osázené rostlinami (pokud je dno světlé), tak jsou její barvy pouze naznačeny.Také pokud jich je málo,jsou ve stresu a jsou nachylnější na nemoce více,než jsou.
Pohlavní dimorfismus: Sameček je menší a štíhlejší, samička je většinou plnější v bříšku
Rozmnožování: Rozmnožují se volně ve vodě -> nepotřebují rostliny. Při každém tření vypudí samice 4 - 6 jiker, které oplozeny samcem klesají ke dnu. Asi po 20 hodinách se vylíhne plůdek, který se do pěti dnů rozplave. Růst plůdku je rychlý - po třech až čtyřech týdnech jsou malé rybky 15 - 20 mm dlouhé a stejně zbarvené jako jejich rodiče.

 

Neonka červená

 

Český název: Cichlidka papouščí (kakadu)
Latinský název: Apistogramma cacatuoides


Čeleď:Cichlidae (Vrubozubcovití)
Původ: Jižní Amerika: Amazonie (Brazílie a povodí Amazonky)
Maximální velikost: 4-8-cm
Vhodná teplota: 22 - 28°C
Potrava: živé / mražené: patentky, buchanky, dafnie, nítěnky; umělé krmivo nemají tyto rybky moc rády
Doporučené PH: 6.8 - 7.5 pH
Doporučená tvrdost vody: 5 - 15° dGH
Charakteristika: Krásná rybka s průhlednou ocasní ploutví. Nádrž by měla být prostornější nádrž s upraveným dnem z větších tmavých kamenů a kořenů, mezi nimiž si samičky vytváří svá teritoria. Osázení nádrže je vhodné nižšími trsovitými rostlinami v kombinaci s druhy jemnolistými. V menších akváriích útočí na větší ryby než je ona sama. 4 cm samice si dokonce troufne i na 10 cm polozobánku a zabije ji.
Pohlavní dimorfismus: Sameček má na hřbetní ploutvi první paprsky protažené a ocasní i hřbetní ploutvi má barevnější, samička má paprsky v hřbetní ploutvi stejně dlouhé, celkové zbarvení je šedé, v době péče o potomstvo je samička žlutá. Dále má sameček protaženou řitní ploutev i prsní ploutve. Samečci jsou dlouzí zhruba 7 cm, samičky okolo 4 cm.
Rozmnožování: Vytírají se do dutin (kokos, kamenná jeskyňka, kořen, atd.). Samec si vytváří harém o několika samicích (3-4) s nimiž se "pravidelně" tře. Samci vůči sobě jsou nesnášenliví, proto se doporučuje mít v nádrži pouze jednoho samce na několik samic. Pro velké nádrže to nemusí být pravidlem. Po vytření se samička stará o jikry a později i o potěr. Někteří samci potěr sežerou, proto je v tomto případě lepší problémového samce odlovit (chceme-li odchov).Tato fotografie pochází ze stránek http://www.aquariophilie-be-forum.orgCichlidka papouščí (kakadu)

Český název: Tetra Bleherova
Latinský název: Hemigrammus bleheri


Čeleď:Trnobřichovité - Characidae (Tetrovití)
Původ: Brazílie, Kolumbie (Jižní Amerika)
Maximální velikost: 5 cm
Vhodná teplota: 22 - 27°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 6 - 7
Doporučená tvrdost vody: 2 - 13°dGH
Agresivita: plachá hejnová mírumilovná rybka
Charakteristika: Mají rády plovoucí rostliny a volné prostory pro plavání. Je citlivá na sebemenší množství dusičnanů ve vodě.
Pohlavní dimorfismus: Poznat pohlaví je obtížné. Samička připravená ke tření je baculatější než samečci.
Rozmnožování: Ke tření je potřeba velmi měkká (do 4°dGH) a mírně kyselá(PH - 6) voda. Samička za úsvitu klade jikry na jemnolisté rostliny. Po dni se líhne plůdek, který se do čtyř dnů rozplave. Pozor - rodiče často jikry požírají!


Tetra Bleherova

Český název: Plata skvrnitá
Latinský název: Xiphophorus maculatus


Čeleď:Živorodkovité - Poeciliidae
Původ: Východní Mexiko, Guatemala, severní Honduras
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 22 - 24°C
Potrava: všežravec
Doporučené PH: 7 - 8
Doporučená tvrdost vody: 9 - 19° dGH
Agresivita: mírumilovná společenská ryba
Charakteristika: Někdy nazývaná plata pestrá. Tělo je zavalité a ze stran zploštělé. Základní druh je žlutošedě zbarvený, s dvěma tmavými do sebe zapadajícími skvrnami na kořeni ocasu. Ploutve jsou bezbarvé. U této rybičky bylo vyšlechtěno velké množství barevných odrůd, které jsou ve zbarvení hezčí než základní druh. Známe platy černé, červené, oranžové, žluté, různě zdobené, zlatové a další.
Pohlavní dimorfismus: Samci jsou menší a štíhlejší než samice a mají řitní ploutev přeměněnou v gonopodium. Samice je větší, zavalitější a je méňe výrazně zabarvená.
Rozmnožování: K rozmnožování je nejvhodnější nádrž střední velikosti osázená dostatkem jemnolistých rostlin pro úkryt mladých rybiček před žravostí samičky, případně jiných větších obyvatel akvária. Počet vržených mláďat se řídí velikostí samičky a činí 40-150 kusů. Při tření dochází k oplodnění jiker v těle samičky. Březí samička se pozná podle skvrny březosti, což je černá skvrna na každé straně břicha před řitní ploutví. Po 4-6 týdnech samička vypuzuje z těla jikry s úplně vyvinutými rybičkami, které po opuštění matčina těla protrhnou prudkým trhnutím blánu jikry a ihned plavou.


Tato fotografie pochází ze stránek http://www.famille-schneider.netPlata skvrnitá

 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tyto stránky

(honza, 13. 10. 2008 14:44)

těmto stránkám by chtělo ještě vylepšit tak se snaž